Parohia Moscu (Tg.Bujor)

[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Forum » Test category » Nelămuriri şi sfaturi duhovniceşti » impactul omului asupra mediului (impactul omului asupra mediului)
impactul omului asupra mediului
marianData: Joi, 13-Iul-18, 16:01:00 | Mesaj # 1
Locotenent
Grup: Utilizatori
Premii: 1
Reputaţie: 0
Status: Neconectat
ziua buna din nou...e clar pentru mine ca avortul e un pacat de moarte caci viata fetusului n are contra pret...ce se poate spune despre actiunile omului asupra faunei si florei?sterilizarea de exemplu e o metoda folosita pentru a bloca inmultirea diverselor specii animale cum ar fi cainii vagabonzi...apoi uciderea lor sau a puilor acestora...nu au aceste animale suflete create tot de dumnezeu?nu mai vorbesc de efectele destructive ale omului asupra vegetatiei...defrisari ori desecari plus poluarea aerului, apei sau solului...in curind in ritmul asta raminem fara oxigen iar educatia mai ales a generatiilor noi are mare lipsa de astfel de cunostinte mai ales practice despre protectia mediului...cum ar trebui sa se comporte umanitatea cu ce ne a oferit dumnezeu?va multumesc si doamne ajuta!

AdministratorData: Vineri, 13-Iul-19, 14:34:54 | Mesaj # 2
Sergent
Grup: Administratori
Premii: 0
Reputaţie: 1
În acestă privință sunt sigur că fiecare dintre noi am aflat și știm prea bine care este răspunsul. Omul a intervenit mereu în mersul firesc al lumii, crezând că poate face lucrurile mai bine decât Dumnezeu, dar s-a înșelat amarnic.
Atunci când a creat primii oameni Dumnezeu i-a binecuvântat, zicând: „Creşteţi şi înmulţiţi-vă şi umpleţi pământul şi supuneţi-l!; şi stăpâniţi peste peştii mării, peste păsările cerului, peste toate dobitoacele şi peste
tot pământul, peste toate vietăţile ce se târăsc pe pământ!“ (Facere I, 28), însă, această binecuvântarea fost prost înțeleasă, iar omul a încercat să folosească întreaga natură în folosul său, fără a se mai gândi că o perturbă de la mersul său firesc. Și uite așa au apărut marile probleme cu care ne confruntăm astăzi: încălzirea globală, poluarea apei potabile, topirea calotei glaciare, fenomene meteorologice devastatoare, raze ultraviolete extrem de periculoase, creșterea exagerată a diozidului de carbon în aer, dispariția a numeroase specii de plante și animale, apariția maladiilor și a bolilor incurabile care macină populația întregului glob și lista ar putea continua cu numeroase exemple.
De ce se întâmplă toate acestea? Pentru că omul are doar un singur obiectiv: bunăstarea (în care este inclus, bineînțeles câștigul material imediat). Omul nu mai respectă natura, nu o mai ascultă, nu o mai ajută, ci doar se folosește de ea, fără a-i păsa de ceea ce se întâmplă pe viitor. Omul dorește să aibă puterea lui Dumnezeu, să domine lumea, să o stăpânească, dar nu are înțelepciunea necesară de a se pune deasupra ei. Cine va avea de suferit? Cel ce este responsabil de toate aceste: omul. Noi fi fi cei care vom avea de suferit: Dumnezeu mai corectează din greșelile noastre, dar se pare că noi ne dorim cu orice preț să distrugem ceea ce a creat Dumnezeu.
Ce putem face? Să fim responsabili și să ne întoarcem la o viață în comuniune cu natura, să limităm la minimum poluarea (sub toate formele) să respectăm viața sub toate formele ei, să căutăm să o înțelegem și să o prețuim la adevărata ei valoare, ceea ce cred că în momentul de față este imposibil (și aici mă refer nu la nivel individual și la nivel planetar). Șansele de a schimba ceva în această privință sunt foarte mici de aceea tot ceea ce ne rămâne este să ne punem nădejdea lui Dumnezeu, căci "ceea ce este cu neputință la oameni este cu putință la Dumnezeu" (Luca XVIII, 27). Pentru a putea schimba această situație ar trebui să avem mereu în minte cuvintele Sfântului Apostol Pavel care zice: "toate îmi sunt îngăduite dar nu toate îmi sunt de folos, toate îmi sunt îngăduite, dar eu nu voi fi stăpânit de ceva" (I Corinteni VI, 27). Abia atunci cred că vom putea schimba fața lumii de astăzi și vom putea avea un viitor promițător, până atunci însă.... rugați-vă neîncetat!

marianData: Sâmbătă, 13-Iul-20, 00:06:06 | Mesaj # 3
Locotenent
Grup: Utilizatori
Premii: 1
Reputaţie: 0
...din pacate cred ca asta ne va aduce si sfirsitul ca planeta...plus planul lui dumnezeu legat de judecata de apoi...oricum nu sta in puterea noastra sa schimbam mentalitatea a 8 miliarde de oameni...ce vad zilnic in capitala ma scribeste de a dreptul...unii rup crengile de pomi fructiferi sa ia o poama, altii arunca sticle goale pe geamul locuintei, unii hirtii direct din masina pe jos altii lasa ce consuma prin parcuri etc...si asta numai ceva minor fata de efectul global...practic sintem neputinciosi in fata acestui fenomen al degradarii mediului...eu am plantat in fata si spatele blocului ceva iarba si pomi plus flori si odata la 2-3 zile adun hirtii, sticle, tigari etc aruncate de semenii mei dragi...ce sa mai zici de altii care fac experimente nucleare sau de alta natura care dauneza mult mai grav planetei?cum de la da dumnezeu puterea asta de a actiona diabolic?cind mergeam cu avionul ma gindeam ca daca se depresurizeaza cabina practic nu mai poti respira natural...daca s ar intimpla asa si pe pamint ca rezultat al poluarii?doar un exemplu la care ar trebui sa ne gindim...ne ramine doar speranta ca dumnezeu ne mai pasuieste...doamne ajuta!

Forum » Test category » Nelămuriri şi sfaturi duhovniceşti » impactul omului asupra mediului (impactul omului asupra mediului)
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Căutare: