Parohia Moscu (Tg.Bujor)

[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Forum » Test category » Nelămuriri şi sfaturi duhovniceşti » Mintuirea necrestinilor (mintuirea necrestinilor)
Mintuirea necrestinilor
marianData: Marţi, 13-Iun-04, 12:57:42 | Mesaj # 1
Locotenent
Grup: Utilizatori
Premii: 1
Reputaţie: 0
Status: Neconectat
buna ziua parinte ionut...a 3 a intrebare care mi a venit in minte este legata de soarta oamenilor nascuti in ate religii decit cea crestina gen islamism, budism, iudaism, hinduism, ateism etc...ce sanse au acestia sa se intoarca la crestinism?cum pot afla de asa ceva si mai ales cum pot fi convinsi ca crestinismul e calea cea dreapta cind ei de mici copii au fost educati in directii diferite...a cui vina este acest lucru?...din cite cunosc apostolii au acoperit majoritatea zonelor pamintului in acea vreme deci acces la informatie sa zic au avut...conform teoriei crestinismului cine nu crede si marturiseste ca isus e mesia si nu implineste cuvintul lui dumnezeu din biblie in viata cotidiana nu poate fi mintuit si mai mult primesc moartea vesnica...asta inseamna ca citeva miliarde bune de oameni la momentul acesta nefiind crestini sint sortiti pieirii vesnice dupa moartea trupului...va multumesc si doamne ajuta!

ps-desi sintem doar noi 2 care ne impartasim opiniile momentan sper macar ca mai multi sa citeasca si in viitorul apropiat sa se alature si altii activ...

AdministratorData: Duminică, 13-Iun-09, 19:22:45 | Mesaj # 2
Sergent
Grup: Administratori
Premii: 0
Reputaţie: 1
Într-o postare anterioară spuneam că cel mai mare dar al lui Dumnezeu oferit oamenilor este LIBERTATEA. Vestea cea bună a Evangheliei a fost propovăduită tuturor popoarelor încă din vremea Sfinților Apostoli, iar în prezent, Cuvântul Scripturii a fost tradus în toate limbile pământului și predicată în toate dialectele existente! Sfânta Scriptură este cartea cea mai răspândită de pe glob, cu toate acestea numărul creștinilor este foarte mic. În întreaga lume sunt în prezent aproximativ 260 de milioane de creștin ortodocși, însumând aproximativ12% din populația la nivel global. "Toți sunt chemați dar puțin sunt aleși" spune cuvântul Scripturii.... Ne bucură faptul că ne numărăm printre cei puțini, și asta nu prin alegerea noastră, ci prin faptul că ne-am născut într-o tară majoritar ortodoxă și în familii care mărturisesc această credință.
În perioada bisericii primare, Sfinții Părinți aveau o atitudine intransigentă față de necreștini. Sub pedeapsa excluderii din comunitate, creștinilor le era interzis amestecul cu necredincioșii, dar în mod special cu cei ce propovăduiau diverse erezii (false învățături de credință nerecunoscute de biserica universală). În ultimii ani, o dată cu apariția a foarte multe denominațiuni, secte sau culte religioase, Biserica Ortodoxă respectă dreptului fiecăruia de a îmbrățișa credința pe care o doresc. În ceea ce privește mântuirea necreștinilor situația este cât se poate de clară. Conform I Timotei II, 4, Dumnezeu voiește ca toți oamenii să se mântuiască și la cunoștința adevărului să vină, ceea ce conduce la ideea că Dumnezeu nu trece cu vederea nici pe cei ce sunt necreștini, însă iconomia lui Dumnezeu este una aparte, fiind lucrătoare prin lucrarea tainică a lui Hristos în fiecare individ în parte. Așadar, învățătura noastră ortodoxă menține mai departe formula Sfântului Ciprian, atât de mult discutata în ultima vreme, potrivit căreia nu este mântuire în afara Bisericii" (extra Ecclesiam nulla salus), fără să se dea însă acestei formule un caracter restrictiv cu privire la posibilitatea lui Dumnezeu de a mântui pe oricine, oricând și sub orice altă formă decât aceea a primirii botezului lui Hristos."Căci când păgânii, care nu au lege, din fire fac cele legii, ei fără să aibă lege îşi sunt loruşi lege; ei arată fapta legii scrisă în inimile lor prin mărturia conştiinţei şi prin judecăţile lor, care îi învinovăţesc sau chiar îi apără în ziua când, potrivit Evangheliei mele Dumnezeu va judeca, prin Iisus Hristos, cele ascunse ale oamenilor." (Romani II, 14-16) Sfântul Pavel nu spune că păgânii se vor mântui, pentru că au în ei legea conştiinţei, sădită natural de Dumnezeu în toţi oamenii, ca un receptor pentru a-L putea cunoaşte pe Creator, ci afirmă că această conştiinţă a diferenţierii între bine şi rău îi judecă sau îi apără. Dar nu că s-ar mântui. Din contra, în contextul Epistolei către Romani tocmai acest lucru se afirmă, cum că fără credinţă în Hristos, chiar dacă eşti iudeu, sub lege, sau păgân, cu legea firii, nu te poţi mântui fără a intra în comuniune cu Hristos.
În consecință, mântuirea necreștinilor este o lucrare complexă,  teandrică, ce presupune colaborarea permanentă între ființa umană și divinitate. Pentru a se mântui omul are nevoie de credință puternică și lucrătoare prin fapte bune, făcând lucrătoare iubirea spre toți cei sunt în jur (atât pe plan vertical- în relația cu divinitate, cât și pe plan orizontal-în relația cu semenii).
Cred că ar trebui să ne preocupe mai mult mântuirea noastră, a celor care am primi botezul, dar care am devenit vițe fără de roadă, de aceea vin cu următoarea întrebare: ce trebuie să facă un creștin ca să se mântuiască? E de ajuns că e creștin?

marianData: Marţi, 13-Iun-11, 20:36:24 | Mesaj # 3
Locotenent
Grup: Utilizatori
Premii: 1
Reputaţie: 0
seara buna parinte ionut...chiar imi place dialogul nostru si va multumesc mult...ma tem ca aveti dreptate ca am devenit vite fara roade...conditia mintuirii din cite inteleg eu este credinta si marturisirea sincera a fiecaruia ca isus e mesia fiul lui dumnezeu si mintuitorul nostru trimis in lume de tatal ceresc din dragostea sa nemarginita pentru omul cel creat dupa chipul si asemanarea sa ca prin singele sau nevinovat varsat pe crucea golgotei sa se curete pacatul tuturor oamenilor din toate vremurile...daca toti am face asta s ar schimba fata lumii...rezultatul este ca fiecare crestin nascut astfel din nou s ar comporta in masura capabilitatilor sale conform indreptarilor bibliei si n ar mai exista atitea probleme in lume...din pacate insa deoarece majoritatea celor ce au fost nascuti crestini se multumesc doar cu asta ne duce la lipsa roadei...nu mai vorbim de necrestini care sint in totala ratacire...credeti ca doar ortodocsii sintem pe calea cea buna?atunci catolicii in ce situatie sint?de fapt care ar fi diferentele majore intre cele 2 confesiuni majoritare ale crestinismului?credeti ca daca un individ indeplineste cele de mai sus-crede si marturiseste pe isus ca mesia cel promis si se poarta dupa invatatura bibliei-are neaparata nevoie de biserica ca institutie sa se mintuiasca?sincer vorbind dupa cei 6 ani petrecuti in interes de serviciu in 2 tari musulmane-turcia si afganistan-mi e tare greu sa cred ca acei oameni s ar intoarce asa lesne la crestinism nascuti fiind in islamism ...la fel celelalte religii ale lumii...ma intreb cu ce au gresit cei in cauza de s au nascut altundeva decit in crestinism...practic daca nu se intorc la credinta dreapta sint pierduti si nu stiu ce sanse reale au...eu intreb orice  in masura intelegerii pe care o am momentan legata de aceste subiecte si daca gresesc imi asum erorile...doamne ajuta!

Forum » Test category » Nelămuriri şi sfaturi duhovniceşti » Mintuirea necrestinilor (mintuirea necrestinilor)
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Căutare: