Parohia Moscu (Tg.Bujor)

Sondajul nostru

Evaluează acest site

Total răspunsuri: 30

Statistici


Total online: 1
Vizitatori: 1
Utilizatori: 0
Acasă » 2018 » Ianuarie » 28 » Tinerii și mica unire
16:41:33
Tinerii și mica unire

În ziua de 28 ianuarie 2018, în biserica parohială din localitate, după oficierea Sfintei Liturghii, a fost marcat momentul istoric sărbătorit în cursul săptămânii anterioare: 24 ianuarie - Unirea Principatelor Române: Moldova și Țara Românească. Copiii implicați în activitățile desfășurate în cadrul Biroului de catehizare a tineretului din cadrul parohiei Moscu "Mlădițele iubirii", sub îndrumarea doamnei preotese Iordache Liliana și având susținerea membrilor Consiliului și ai Comitetului parohial, reprezentați de doamnele Struță Georgiana, Oprea Giorgiana dar și a domnului Budurcă Ionuț, au pregătit și prezentat credincioșilor participanți la slujba duminicală un program artistic, alcătuit dintr-o mică scenetă tematică și cântece patriotice specifice evenimentului.

Bucuria din ochii auditoriului a confirmat încă o dată că dragostea de neam și patrie face parte integrantă din trăirea poporului nostru, o moștenire pe care am primit-o cu sfințenie de la înaintașii noștri dispuși oricând spre sacrificii supreme pentru împlinirea aspirațiilor de libertate și unitate, dar pe care o predăm cu toată încrederea generațiilor tinere, în mâinile cărora încredințăm viitorul acestei patrii.

Activitatea desfășurată astăzi face parte integrantă din proiectul pe care micii noștri creștini doresc să-l realizeze pentru înscrierea la Concursul Național Cultural Artistic  "Unirea: libertate și unitate", inițiat de Patriarhia Română. Cu speranța că vor face cunoscut mai departe și anul acesta numele localității noastre, ai cărei reprezentanți sunt, le dorim mult succes, dar mai presus de orice ne dorim să fie la fel de dornici de a se implica în astfel de activități ce aduc bucurie întregii comunități.

 

Vizualizări: 90 | Adăugat de: Administrator | Evaluare: 3.0/2
Total comentarii : 0
Prenume *:
Email *:
Cod *:

Autentificare

Căutare

Calendar

«  Ianuarie 2018  »
LnMrMrcJoiVnSaDm
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Arhiva materialelor

Prietenii site-ului